Kanada Başkonsolosluğu İstanbul

Kanada Konsolosluğu Adresi Nedir?

Kanada Başkonsolosluğu 209 Büyükdere Caddesi/ Tekfen Tower– Kat 16 Levent 4, İstanbul 34394 Türkiye

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Tel: 90-212-385-9700
Fax: 90-212-357-1000 
Email: ISTBL-CS@international.gc.ca 

Kanada Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Başkonsolosluğa girebilmek için yanınızda geçerli bir kimlik kartı bulunması gerektiğini unutmayınız.

Konsolosluk Hizmetleri: 
Pazartesi - Cuma: 09:00 - 12:00

Ticari Hizmetler: 
Pazartesi - Perşembe: 08:30 - 12:00 ve 12:30 - 15:15
Cuma: 08:30 - 13:00

Not: Büyükelçilik binasına girebilmek için yanınızda mutlaka geçerli bir kimlik kartı bulunmalıdır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğa Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesine bağlı Levent Mahallesi'nde bulunmaktadır. Levent'e İstanbul'un pek çok noktasından ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Beşiktaş istikametinden 40B numaralı SARIYER-BEŞİKTAŞ otobüsü ile Kabataş rıhtımlarından kalkan 27 E numaralı ŞİRİNTEPE - KABATAŞ otobüsü ve ya Taksim'den hareket eden 25T numaralı SARIYER - TAKSİM otobüsü ya da Zincirlikuyu Metrobüs durağından geçen 29P numaralı POLİGON MAHALLESİ-4.LEVENT-ZİNCİRLİKUYU METROBÜS otobüsü ile ayrıca Mecidiyeköy otobüsleri ile Levent'e ulaşabilmek mümkündür. İstanbul Kanada Konsolosluğu adresine Taksim Metro hattının 1,Levent durağı, Metrobüs hattının Zincirlikuyu durağını kullanarak rahatlıkla ulaşılabilir.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı Hangi İlleri Kapsamaktadır?

Afyon, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Tekirdağ  illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Kanada İstanbul Konsolosluğu’ndan yapabilirler.   Haziran 2013 tarihinden itibaren Kanada İstanbul Konsolosluğu ve Kanada Ankara Büyükelçiliği vize müracaatlarını doğrudan teslim almamakta; Kanada Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm seyahat acentaları aracılığıyla değerlendirmeye almaktadır.İstanbul üzerinden Kanada Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin İstanbul Kanada Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği İngiltere Vize Başvuru Merkezi'nden başvuru için randevu almaları gerekmektedir. 

Kanada İstanbul Konsolosluğu Görevleri Nedir?

-    Kanada Konsolosu ve Kanada Konsolosluğu, Kanada Devleti’nin çıkarlarını korumakla yükümlüdür. 

-    Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlemlerinin yürütülmesi Kanada Konsolosluğu’nun görevidir. 

-    Kanada Konsolosluğu Türkiye-  Kanada ticari bağlarını geliştirmek bu ülkede çalışan Kanada vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 

-    Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri Kanada Konsolosluğu tarafından yürütülür.

-    Kanada Konsolosluğu, Kanada Devleti kanunları uyarınca Kanada Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplamakla görevlidir.    

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

İstanbul Kanada Konsolosluğu ve Kanada Ankara Büyükelçiliği'nin temsil ettiği Kanada Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Kanada vizesi için başvuruda bulunacak veya Kanada Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.   

1 Ocak

Yılbaşı

9 Nisan

Paskalya

21-23 Nisan

Ramazan bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

1 Temmuz

Kanada Günü

15 Temmuz

Milli Birlik ve Demokrasi Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

30 Ağustos

Zafer Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

11 KasımAnma Günü
23 KasımŞükran Günü

25 Aralık

Noel Tatili

28 Aralık

Noel Ertesi

Kanada Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Kanada vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. Kanada Konsolosluğu vize müracaatında bulunmak isteyen kişileri, “Kanada Geçici Oturum Vizesi” statüsünde başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Kanada Konsolosluğu, Kanada Geçici Oturum vize başvurularını, Haziran 2013 tarihinden itibaren doğrudan teslim almamakta; Kanada Vize Başvuru Merkezleri ile başvuru merkezine akrediteliği bulunan turizm seyahat acentaları aracılığıyla Kanada vize işlem başvurularını değerlendirmeye almaktadır. 

Kanada Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doludurulmaktadır?

Kanada vize başvurusu online yapılması gereken bir işlemdir. Kanada Konsolosluğu Göçmenlik Ofisi resmi sitesi üzerinden, Kanada Vize Başvuru Formu için şahsi açılan hesap üzerinden, elektronik ortamda İngilizce ve ya Fransızca olarak  yanıtlanmalıdır. Formda kodlanan bilgilerin sunulan resmi belgelerle aynı olmasına ve iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz işlenmesine özen gösterilmelidir. Kanada Vize Başvuru Formu doldurma işlemi, son sayfada yer alan elektronik imzanın atılması ile sona ermektedir. 

Kanada Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Kanada Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce ya da Fransızca olarak yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin sponsoru ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Kişi Şirket Sahibi ise; Kanada Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Kişi Öğrenci İse; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam tekmili vukuatlı nüfus kayıt örneği ve anne-babanın evlilik cüzdanı fotokopisi dilekçeye eklenmelidir. Öğrenci reşit değil ise; 3.şahısla veya okulla Kanada’ya seyahat ediyorsa; Kanada  Vize Talep Dilekçesi ile birlikte anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname) aslı.  

Kişi Ev Hanımı ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için eşi sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Kanada Vize Talep Dilekçesi’ne ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları da birlikte sunulmalıdır. 

Kanada Vize Reddine Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

- Kanada vize başvurusu için cevaplanan online Kanada Vize Başvuru Formu'nun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması önemlidir. Formda beyan edilen bilgilerin, Kanada Konsolosluğu'na sunulan evraklarla birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir.

- Kanada'ya davet üzerine gidilecek olması halinde; davetiyeyi gönderen kişinin Kanada konsolosluk yetkilileri tarafından aranacağı için iletişim bilgilerinin ve davet edilen kişilerin bilgilerinin davetiyede doğru yazıldığından emin olunmalıdır. 

- Bankada vadesiz hesapta bulunan para miktarının, yapılacak seyahat süresine uygun olması gerekmektedir. Eğer İngiltere seyahatine eşlik eden 1. dereceden akrabalar varsa; sponsorluğunu siz yapıyorsanız bu kişilerin de masraflarını karşılayacak bir miktarın bakiyede görülmesi gerekir.

- Pasaportta bulunan Amerika vizesi, Kanada vize başvurusunda pozitif bir etken oluşturacaktır. Eski pasaportta Amerika vizesi ve ya schengen ülkelerine ait vizeler varsa; eski pasaportların başvuru dosyasında sunulması önemlidir. 

-Vize başvuru sahibinin işe giriş tarihinin iş geçmişi olmaması ya da çalışıyor olduğu kurumda 1 yılı doldurmamış olması halinde vize reddi alınmaması için vize müracaatının 1 yılın dolması halinde yapılması uygun olacaktır. 

-Kanada Konsolosluğu, yapılan başvurularda sunulan evrakların eksiksiz ve seyahatinin sebeplerini kanıtlayıcı gerekçelerin sunulmasını görmek istemektedir. Konsolosluk eksik evrakla yapılan başvurularda eksik evrağı talep etmeksizin vize reddi kararı verebilmektedir (eksik evrağın önemine göre).

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Nerededir?

 

Duyurular

Kanada'ya Vize İle Nasıl Giriş Yapılır?

Kanada Seyahati Gerçekleştireceklerin Bilgisine   Seyahat Belgesi (Pasaport) üzerinde basılı geçerli Kanada Vizesi olması, Kanada ü...
2023-08-09 16:58:56

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Şartları

Kanada’ya eğitim amaçlı gidecek olan öğrenciler, Kanada sınır kapılarında, Kanada gümrük görevlileri (CBSA Officer) tarafından karşıl...
2023-08-09 16:58:24

Kanada Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Kanada temsilcilikleri Türkiye ve Kanada’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ed...
2023-08-09 16:57:44

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Dönemi Başlıyor!

Kanada seyahati sırasında seyahat amacını kanıtlayıcı belgelerin, kimlik belgesi, Kanada vizesi olan ve geçerliliği en az 6 ay süreli olarak...
2023-08-09 16:57:31
Tüm Duyurular