Kanada Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek!

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’nın takdir yetkisi ile ülkeye giriş yapmak isteyen yabancıların, halk güvenliği nedeniyle maksimum üç yıl süre ile Kanada’ya giriş yapabilme iznine ve Kanada Vize başvurusuna izin vermeme hakkını saklı tutmaktadır.

 

Kanada Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası’nın (IRPA) ülkeye kabul edilemezlik maddeleri uyarınca, Kanada Göçmenlik Bakanlığı Kanada’ya giriş yapmak için Kanada vizesi başvurusunda bulunan kişiler, IRPA tarafından kabul edilemez davranışları, etkinlikleri ve durumları sergilediği belirlenmesi halinde, haklarında Kanada’ya giriş yapamaz ve Kanada Vizesi alamaz kararı verilmesi kararı alınmıştır.  

 

Kanada’ya seyahat etmek isteyen yabancıların, kamuya açık olarak yaptığı yayın, yazı, materyal dağıtımı gibi yollarla bir internet sitesinde yapılan yorumlarda dâhil olmak üzere yaptığı paylaşımlarda, aşağıdaki belirlenen durumlara dâhili söz konusu olması halinde, yabancının Kanada vizesi başvurusu kabul edilmeyebilir.   

 

Kanada ya da BM’nin yasaklı grup ya da kurumlarını övmek, Terörist faaliyetleri teşvik etmek, diğer insanları terörist aktiviteye ya da şiddete teşvik etmeye çalışmak, belirli bir gruba karşı şiddet oluşmasını sağlayacak nefret söylemleri oluşturmak ve ciddi suçları öven/destekleyen demeçler vermek gibi eylemlerde bulunan yabancıların Kanada’ya girişleri engellenmektedir. Kanada Devleti başlatmış olduğu bu uygulama ile artık nefret suçu ve terörizmi önleme tedbirlerini gözlem altında tutmayı hedeflemiştir.

 

Kanada’nın ambargo koyduğu bir ülkeden gelecek olan bazı yabancılara da, Kanada Vizesi verilmeme hakkı vardır. Ambargo konulan ülkelerden gelen üst düzey devlet görevlileri ya da devlet adına herhangi bir kurumu yöneten ya da sahibi olan temsilciler ve bu temsilcilerin yakınları veya ortaklarına da Kanada vizesi verilmemesi kararı alınmıştır.